پرسپولیس 60 ساله شد

باشگاه پرسپولیس به عنوان نامی در عرصه ورزش ایران، 60 سال پیش از این ظهور و در این مدت، دوره‌های مختلفی از فعالیت را تجربه کرد. در ابتدا خبری از فوتبال نبود و در ادامه فوتبال به مهمترین بخش آن برای هواداران بدل شد.

به گزارش سایت رسمی باشگاه پرسپولیس، «باشگاه پرسپولیس در آذرماه 1342 تاسیس شد. در آن زمان تاسیسات ما منحصر به بولینگ، ورزش‌های بدنی، یک زمین بسکتبال و یک زمین والیبال در محوطه باز بود». این‌ جملات را علی‌محمد عبده به عنوان مرجع و بنیانگذار باشگاه در گفتگو با رسانه‌ معتبر و رسمی و در پاسخ به سوال درباره سال تاسیس پرسپولیس بیان کرد تا اکنون شاهد 60 سالگی پرسپولیس باشیم.
نقطه ابتدای کار به فروردین سال 1342 برمی‌گردد. زمانی که شرکت سی‌آرسی در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به تاریخ 18 فروردین این سال به ثبت رسید. بنا بر مندرجات آگهی روزنامه رسمی کشور، این شرکت، فعالیت خود را از تاریخ هشتم فروردین آغاز کرده بود و در ادامه برای فعالیت‌های ورزشی، نام و برند «پرسپولیس» به ورزش ایران معرفی می‌شود. نامی که به سرعت با حضور در رقابت‌های باشگاهی فوتبال آسیا، خود را به قاره معرفی می‌کند. در ابتدا خبری از فوتبال نبود ولی در نهایت در فراز و فرودهای تاریخی، فوتبال و هواداران به همه چیز پرسپولیس بدل شدند.
حضور جدی پرسپولیس در عرصه فوتبال نیز به سال 1346 بازمی‌گردد و تاریخ نگاری فعالیت‌ها و افتخارآفرینی‌ها از آن زمان آغاز شد. هرچند فعالیت فوتبالی پرسپولیس نه به شکل جدی و در سطح دسته‌جات فوتبال تهران به سال‌های قبل‌تر از این زمان باز می‌گردد.
تیم فوتبال پرسپولیس با شخصیت و جایگاه کنونی خود در پاییز و زمستان سال 1346 بر روی سنگ بنای از پیش نهاده خود شکل گرفت. در پی انحلال شاهین در پاییز همین سال، با رایزنی عده‌ای از بزرگان و نامداران فوتبال ایران و باشگاه شاهین چون پرویز دهداری و امیرمسعود برومند با محمد عبده، پرسپولیس به آشیانه جدید شاهین‌های فوتبال ایران بدل شد.
پرسپولیس، پیش از انحلال شاهین متولد شده بود ولی پس از آن چه برای شاهین روی داد و کوچ دسته جمعی شاهین‌های فوتبال ایران به پرسپولیس، فصل تازه‌ای از تاریخ باشگاه آغاز شد که مانند آن در ورزش و فوتبال ایران نمونه نداشته است.
پرسپولیس از همان ابتدا بین مردم و آحاد جامعه محبوب‌ترین شد و به سرعت عنوان پرافتخارترین را نیز از آن خود ساخت. تشکیلاتی پیش رو که جلوتر از زمان خود حرکت کرده بود وقتی بحث حرفه‌ای‌گری و تامین فوتبال از خود فوتبال مطرح شد و بسیاری این را برنتابیدند. تصور کنیم بیش از 50 سال قبل، صنعت فوتبال در ایران به معنای واقعی آن شکل گرفته بود.

افزودن دیدگاه در خصوص این مطلب

فروشگاه پرسپولیس
×
فروشگاه پرسپولیس
خرید پیراهن اورجینال و هواداری از فروشگاه رسمی باشگاه پرسپولیس

خرید از فروشگاه