باشگاه‌ها باید به اندازه حق‌شان درآمد داشته باشند و به اندازه درآمدشان، هزینه کنند

پایان رافت: پرسپولیس قهرمانی‌ها را قبل از شروع فصل به دست آورد

پیشکسوت فوتبال پرسپولیس گفت: قوانین باید برای توسعه فوتبال باشند. باشگاه‌ها باید ابتدا بتوانند با اندازه حق و ظرفیت‌شان به درآمد برسند و بعد بر اساس درآمد، سقف هزینه داشته باشند.

پایان رافت در گفتگو با سایت باشگاه پرسپولیس اظهار داشت: پرسپولیس یک فصل رویایی را پشت سر گذاشت و این مساله محصول زحمات و تلاش‌های بسیاری بود. البته وقتی می‌خواهید قهرمان شوید به کمی شانس هم نیاز دارید. این شانس را تیم ملوان با متوقف کردن سپاهان به پرسپولیس داد، بعد از این که پرسپولیس در دربی خود را لایق برخورداری از این شانس نشان داد.
وی ادامه داد: گرفتن 66 امتیاز در این لیگ، خیلی سخت است. پیروزی در ده مسابقه پیاپی به حرف هم کار دشواری است. باید مربی خوب و بازیکن خوب داشته باشید؛ هم در زمین و هم روی نیمکت. باید مدیریتی باشد که بتواند همه این‌ها را از نظر مالی ساپورت کند و البته باید هوادارانی هم داشته باشید که تا آخر پای تیم‌شان بایستند.
بازیکن سابق سرخپوشان خاطر نشان کرد: به نظرم مهمترین اتفاقی که پرسپولیس را دگرگون کرد، ایجاد همدلی بیشتر بود که شخصیت قهرمانی تیم را بیدار کرد. این تیم برای قهرمانی آمد و خودش را لایق کمتر از قهرمانی نمی‌دانست. مهم بود که گل‌محمدی و در کل کادر فنی این فضای ذهنی را ایجاد کنند که موفق هم بودند. وقتی هم نگاه می‌کنیم کیفیت بازیکنان پرسپولیس واقعا بالاتر از کیفیت بازیکنان دیگر تیم‌ها بود. کیفیت را سه یا چهار بازیکن مشخص نمی‌کنند باید همه تیم و حتی نفرات ذخیره را ارزیابی کرد.
رافت ادامه داد: به تعبیر دیگری، یحیی گل‌محمدی قهرمانی را قبل از شروع فصل به دست آورد. علیرضا بیرانوند، گلر یک فوتبال ایران را آوردند. کنار رفتن وزنه‌ای مثل سید جلال حسینی برای هر تیم، مشکل بزرگی است ولی پرسپولیس قلب دفاعش را با پورعلی گنجی و گولسیانی بست. سایر نفرات خط دفاع هم عالی بودند. در خط هافبک بازیکنان کارآمد داشتیم و در خط حمله وقتی لوکادیا رفت، پس از یک کُپ اولیه، همین مساله به یک شوک بدل شد. آل‌کثیر دوباره ظهور کرد. عبدی به خودش آمد و پشت این‌ها یک خط هافبک منظم و فداکار قرار داشت.
وقتی یک تیم می‌تواند عامل تضعیفی مانند جدایی یک ستاره را به موتور محرک تبدیل کند یعنی این تیم همبستگی، اتحاد و تمرکز دارد. این مساله هم به یحیی برمی‌گردد و هم به شخصیتی که در این سال‌ها در تیم شکل گرفته است.
وی اضافه کرد: برای قهرمانی، همه باید کار خود را به خوبی انجام بدهند. در مورد بازیکن و مربی گفتیم ولی این تیم مدیریتی لازم دارد که به خوبی آن را پشتیبانی و حمایت کند و بتواند از عهده تامین منابع مالی بر بیاید. آقای درویش توانست. یک عامل خیلی خیلی مهم دیگر هم وجود داشت، آن هم هواداران هستند. شاید بتوانم بگویم نصف راه قهرمانی را آنها رفتند. هر جا پرسپولیس نیاز داشت پای کار بودند. پرسپولیس هر جایی رفت، هوادار قبلا آن جا حاضر بود. دیدیم که عوامل تیم و باشگاه هم همیشه از نقش هواداران می‌گفتند. آنها پرسپولیس را به بمب انرژی بدل می‌کنند.

پیشکسوت فوتبال ایران درباره قوانین جدید که بحث برانگیز شد نیز گفت: قوانینی هستند که بعضی باشگاه‌ها هیچ‌گاه آن را رعایت نخواهند کرد و این می‌تواند شرایط برابر برای رقابت را از بین ببرد. نمی‌شود برای تیمی که در هفت دوره اخیر لیگ 6 قهرمانی آورده است با تیمی که برای بقا می‌جنگد ظرفیت مالی یکسان قرار داد. منطقی این است که باشگاه بر اساس ظرفیت ایجاد درآمد اجازه هزینه کردن داشته باشند. برای این لازم است ابتدا شرایطی فراهم شود که باشگاه‌ها به حق و حقوق خودشان برسند و بعد بر اساس این که چه قدر تماشاگر را به ورزشگاه می‌آورند و پای تلویزیون می‌نشانند به درآمد برسند. سپس بر اساس آن بتوانند هزینه کنند. همچنین فکر می‌کنم برای تیم‌های بزرگ که کیفیت لیگ را بالا نگه می‌دارند باید شرایط لازم را قائل شد. قوانین باید برای توسعه فوتبال باشند. از سوی دیگر قرار است نمایندگان ما با تیم‌هایی در آسیا بازی کنند که دنبال رونالدو، مسی، بنزما و امثال این ها می‌روند اما معلوم نیست نمایندگان ما بتوانند بازیکنان خودشان را حفظ کنند یا نه؟ نباید به سمتی برویم که باعث سرخوردگی جامعه فوتبال شود.
من امیدوارم در آینده این موارد دیده شود.

افزودن دیدگاه در خصوص این مطلب

فروشگاه پرسپولیس
×
فروشگاه پرسپولیس
خرید پیراهن اورجینال و هواداری از فروشگاه رسمی باشگاه پرسپولیس

خرید از فروشگاه