گروه کوهنوردی پرسپولیس بر قله آتشفشانی تفتان
صعود به ششمین قله به یاد شش تایی‌ها

گروه کوهنوردی پرسپولیس بر قله آتشفشانی تفتان

پرسپولیس مانند آتشفشان در حال طغیان است و گروه کوهنوردی پرسپولیس هم در آخرین صعود از مجموعه شش‌تایی صعودهای خود، روز دوشنبه بر بالای قله آتشفشانی تفتان ایستاد.

به گزارش سایت رسمی باشگاه پرسپولیس، گروه کوهنوردی پرسپولیس روز دوشنبه با فتح قله تفتان که از قلل آتشفشانی فعال است، آخرین صعود از مجموعه شش‌تایی صعودهای خود که به عنوان گرامیداشت دربی شش‌هایی و نماد شش بود را انجام داد.

این گروه پیش از این اقدام به فتح قلل؛ دماوند، سبلان، الوند، سیالان و شیر کوه کرده بود و این بار با هدف قرار دادگرفتن بر بلندترین قله جنوب شرق ایران در استان سیستان و بلوچستان به کار خود برای نیل به هدفی که داشت، پایان داد.

دکتر خرسند عضو اصلی و ثابت این گروه درباره این صعود گفت: در این صعود آقایان؛ حسین سلطانی و ناصر کردی هم حاضر بودند. صعود زمستانی به تفتان به دلیل بادهای شدید در این فصل دشوار است ولی خوشبختانه صعود ما در روزی انجام شد که در روز های قبل از آن بارش خاصی وجود نداشت و باد  شدیدی هم نداشتیم.

البته در این میان برای انجام سریع کارها باید از همکاری بسیار صمیمانه هیأت کوهنوردی استان و آقای راشکی، دبیر این هیأت که از پرسپولیسی‌های دو آتشه بود، کمال تشکر را داشته باشم.

و اما برای این صعود، ما ساعت سه بامداد از زاهدان حرکت کردیم و  حدود 160 تا 170 کیلومتر رفتیم. ساعت 5:30 دقیقه صبح بود که در «دره گل» به ارتفاع 2493 متری پای کوه رسیدیم و در صبحانه خوردیم. از آنجا حدود یک ساعت بالا رفتیم تا به پناهگاه تفتان در ارتفاع 3250 متری برسیم و بعد از کمی استراحت، بخش اصلی صعود انجام شد و در ساعت 10:50 دقیقه بالای قله اصلی در ارتفاع 4050 متری بودیم. البته تفتان سه قله دارد. دو قله که بلندتر هستند نر کوه و ماده کوه خوانده می‌شوند و محلی‌ها می‌گویند قله تفتان دوقلو است.

قله بلندتر و اصلی همان ماده کوه است که ما از آن صعود کردیم و کوه دیگر هم صبح (Sobah) نام دارد.

وی ادامه داد: ما برای بازگشت مسیر دیگری که سخت‌تر ولی زیباتر بود را انتخاب کردیم که به آن بند (تنگه) گلو می‌گویند حدود ساعت 16 هم پائین کوه در دره گل بودیم.

نظرات