بیانیه باشگاه پرسپولیس در خصوص اتفاقات برنامه 90

بیانیه باشگاه پرسپولیس در خصوص اتفاقات برنامه 90

باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس با صدور بیانیه‌ای نسبت به اقدام صورت گرفته در شبکه سوم سیمای ایران در قالب برنامه 90 نسبت به ارائه اطلاعات نادرست، اخبار واقعی و تشویش اذهان عمومی و تبعات آن برای باشگاه پرسپولیس، تیم ملی فوتبال ایران و سیاست‌های کلی نظام در حوزه ورزش و واکنش نشان داد.

به گزارش سایت رسمی باشگاه پرسپولیس، در پی حاشیه‌سازی‌های به نظر سازماندهی شده طی روزها و هفته‌های اخیر علیه این باشگاه که پس از صدرنشینی پرسپولیس در مسابقات لیگ تشدید و باعث مشوش ساختن ذهن هواداران نسبت به ارائه اطلاعات نادرست شده است، همچنین با توجه به مطالب مطرح شده در برنامه 90 تلویزیون، بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است:

پرسپولیس با تلاش‌های مستمر همه‌ی اعضای باشگاه، کادر فنی و تیم و با حمایت‌های هواداران که اوج آن در روزهای سخت فصل گذشته رقم خورد اکنون به تیمی بدل شده که جدا از نمایش‌های در خور تحسین در زمین فوتبال به گواه دوست و بیگانه از کم حاشیه‌ترین تیم‌های سال اخیر بوده است.

همگان به یاد دارند، فصل گذشته در هفته‌های ابتدایی وقتی تیم برای هماهنگی نیاز به زمان داشت، با اشتباهات مکرر داوری امتیازات ارزشمندی از دست رفت تا سرخپوشان در جدول بازی‌ها شرایط خوبی نداشته باشند اما این حمایت و اعتماد سرسختانه هواداران بود که به تیم آرامش، اعتماد به نفس و انگیزه شرایط تغییر داد.

اکنون به نظر می‌رسد کاملا هدفمند و هوشمندانه همین ابزار قدرتمند پرسپولیس مورد هدف قرار گرفته است. در شرایطی که پرسپولیس به صدر جدول بازی‌ها رسیده است و باید تمرکز سرخپوشان و کادر فنی روی حفظ این موقعیت در ماراتن سخت لیگ برتر باشد، حاشیه‌های گوناگون با عناوین مختلف در حال تولید است و با مشوش ساختن ذهن هواداران تلاش می‌شود، همین مساله توسط آنها، افکار عمومی و رسانه‌ها به تیم منتقل گردد.

اقدامات علیه پرسپولیس این روزها ابعاد گوناگونی پیدا کرده است. گاهی هواداران، گاهی اعضای تیم و کادر فنی و گاهی هم مسائل اقتصادی باشگاه هدف قرار می‌گیرد. در این فضا پرسپولیس بیش از هر زمانی به حضور و هوشیاری هوادارانش نیاز دارد.

در شرایطی که پرسپولیس با برنامه‌ریزی و تلاش مستمر در تمام ابعاد در حال اوج گرفتن است، بعضی تلاش دارند با تحت تاثیر قرار دادن سرمایه اصلی پرسپولیس یعنی هواداران، فعالیت‌های اقتصادی باشگاه و حامیان مالی آن، پرهای پرواز پرسپولیس را بچینید.

از جمله این اقدامات می‌توان به موضوع سامانه پیامکی باشگاه اشاره کرد که با موج گسترده هواداران پرسپولیس به جایی رسید که حال ناخوش احوالان چه در بیرون و چه در درون فوتبال نسبت به آن طمع کرده‌اند و قصد بر هم زدنش را دارند.

باشگاه پرسپولیس بدون دریافت هرگونه کمک دولتی یا استفاده از منابع عمومی و بیت‌المال که تیم‌های به مراتب کم‌طرفدارتر و غیر قابل مقایسه با پرسپولیس بزرگ از آنها بهره می‌برند، با همین سامانه و حامیان مالی در فصل گذشته، خود را اداره کرد و علاوه بر اینها دست به اقداماتی چون پرداخت مطالبات چند ساله کشتی گیران، فوتسال بانوان یا دهها هزار دلار طلب بازیکنان خارجی که سالها به دلیل ضعف مدیریت بلاتکلیف رها شده بود اقدام نمود تا هم کوله بار بدهی‌های باشگاه کم شده و هم از کسر امتیازات جلوگیری شود.

امروز شاهد هستیم در شرایطی که باشگاه و تیم فوتبال پرسپولیس شرایط نسبتا آرام پایدار و رو به رشد پیدا کرده‌اند، جریان‌هایی نامرئی پرسپولیس و مهمتر از آن هوادارانش را نشانه گرفته‌اند و تلاش می‌کنند در هر دو بخش، فعالیت‌های اقتصادی و تیم فوتبال فاصله بیندازند. این حرکت‌های هدفمند با علم به این مساله انجام می‌شود که برای آسیب زدن به پرسپولیس، مخدوش کردن اعتماد فی مابین باشگاه و هواداران است و این بهترین شیوه‌ای است که اقتدار را از این باشگاه بزرگ دور خواهد کرد، ابتدا باید پرسپولیس را جدای از هوادارانش محاصره کنند. گویا هواداران پرسپولیس حق ندارند هیچگاه روز خوش داشته باشند.

موضوع به همین جا ختم نمی‌شود. فعالیت‌های اقتصادی پرسپولیس و حامیان مالی در شرایطی مورد حمله واقع می‌شود که این اقدامات در جهت خودکفایی مالی، حرکت در مسیر سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی و فرمایشات مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی قرار دارد تا بار دیگر این باشگاه با بحران‌های مالی روبرو شده و وابسته به منابع دولتی و عمومی گردد که البته با توجه به موانع قانونی محدودیت‌‌های فراوانی برای آن وجود دارد. حاشیه‌سازی برای حامیان مالی که همین حالا با دو باشگاه بزرگ پایتخت همکاری دارند و فراری دادن‌شان از نتایج اقداماتی است که در برنامه 90 شاهد بودیم.

از سوی دیگر بحرانی جلوه دادن پرسپولیسی که در صدر جدول است و حاشیه‌سازی برای آن، بازیکنان و سرمربی تیم، در زمانی صورت می‌گیرد که به جام جهانی نزدیک می‌شویم. بی‌تردید شرایط نامناسب پرسپولیس، باعث افت مجموعه فوتبال و تیم ملی خواهد شد. بویژه که با توجه به بعضی اقدامات در حوزه مقابله با سامانه 3090، باشگاه‌های دیگری چون استقلال و تراکتورسازی را نیز تحت تاثیر قرار داده و این امر تضعیف تیم ملی ایران و دور شدن مردم از فوتبال و ورزشگاه‌ها را موجب خواهد شد.

و اما در برنامه 90 این هفته نیز متاسفانه با مواردی روبروی شدیم که هیچ توضیحی برای آن وجود ندارد.

در این برنامه، مجموعه‌ای از اطلاعات نادرست، واهی و استنتاج‌های غیر اصولی با کنار هم قرار دادن موارد گوناگون را شاهد بودیم. برای این رفتار، تفسیری غیر از تلاش در جهت تشویش اذهان عمومی اعم از هواداران و رسانه‌ها نسبت به پرسپولیس نداریم.

در جریان این برنامه تلاش شد با کنار هم قرار دادن پاره‌ای موارد که البته پنهان هم نبود، ابهام و شائبه در ذهن مخاطب به وجود آید و مطالبی که مد نظر خودشان بود را القاء کنند که خارج از هرگونه اصول اخلاقی، حرفه‌ای و قانونی است. متاسفانه این اقدامات علیه پرسپولیس که تبعات آن همانطور که عنوان شد منافع ملی و حرکت باشگاه در مسیر سیاست‌های کلی نظام را هم تحت‌الشعاع قرار می‌دهد در تلویزیون ملی ایران اتفاق افتاده است.

به عنوان یک نمونه بسیار مشهود می‌توانیم به تصویر پخش شده‌ای اشاره کنیم که به استناد آن عنوان شد دو بازیکن اوکراینی و مدیر برنامه‌های آنها برخلاف ادعایی که از سوی آنها مطرح می‌شود در محل باشگاه با برادر آقای گلستانه حضور داشتند. حال آنکه فرد مورد نظر یکی از کارمندان باشگاه است که معرف حضور خبرنگارانی که در محل باشگاه حاضر می‌شوند بوده است. همین مساله پس از پخش برنامه دست آویز خبرنگاران واقع شد و باعث شوخی و خنده آنها در محل باشگاه گردید.

در این برنامه تاکید بسیاری روی یکسری مسائل بدیهی شده بود. مثلا اینکه افرادی با یکدیگر ارتباط دارند. قابل درک نیست، ارتباط داشتن مجموعه‌ای از ایرانی‌ها در یک کشور خارجی چه معنای بدی دارد؟ این ارتباط چه اشکالی ایجاد کرده است؟ هر یک از ما با افراد زیادی در یک حوزه کاری خودمان ارتباط داریم و همیشه می‌توان برای افراد انواع سناریوها را ساخت و تفسیرهای واقعی استخراج کرد.

شخص آقای عادل فردوسی‌پور با بسیاری از واسطه‌ها و مدیر برنامه‌ها در فوتبال به جهت ماهیت شغلی خود ارتباط دارد. بعضی از آنها بازیکنانی را به ما معرفی کردند که جذب نکردیم. بعضی هم اردوهایی را در نظر گرفتند که نرفتیم. آیا ما باید فقط به جهت ارتباط و آشنایی وی با این افراد، او را مورد قضاوت قرار بدهیم و درباره دلایل پخش این برنامه نتیجه‌گیری کنیم؟

در جریان جذب بازیکنان خارجی و داخلی پرسپولیس در هیچ موردی نه تنها هیچ اتفاق خارج از عرف و قانون حاکم بر فوتبال ایران روی نداد بلکه همه چیز شفاف هم بوده است. با این اوصاف این همه ابراز شائبه و هم افزایی ناخودآگاه گروهی از رسانه‌ها چه مفهومی دارد؟

در برنامه 90 نیز، همین موضوع را مطرح می‌کنند و ذهن هواداران را بر هم می‌ریزند و هیچ ارزشی برای پاسخ‌هایی که پیش از این ارائه شده یا دیگر رسانه‌ها دریافت کرده‌اند قائل نمی‌شوند. تمام این موارد در حالی اتفاق می‌افتاد که در این مدت سرمربی تیم بارها پاسخگو بوده و مدیریت باشگاه نیز در کنفرانس خبری به سوالات جواب داده است.

در اینجا صحبت از افرادی است که تجارت‌های کلان را در اختیار دارند و اینکه  بخواهند به دنبال منافع مالی چون سهم از قرارداد یک بازیکن باشند. توهین، افترا و در حد یک شوخی خواهد بود. آیا باید باور کنیم در برنامه 90 با بررسی‌هایی که کردند و در نهایت نکته قابل تاملی به دست نیاورند اشرافی روی این مسائل وجود نداشت با اینکه آگاهانه از کنار این موارد گذشتند تا در ذهن مخاطب سوال و ابهام شکل بگیرد.

باز هم این سوال را مطرح می‌کنیم که اگر قرار باشد عادل فردوسی‌پور را مانند خودش قضاوت کنیم با ارتباط‌هایی که دارد چه تصوراتی می‌توان درباره دلایل موجود برای طرح چنین مسائلی داشت؟ اگر اینگونه استنتاج درست باشد، پس باید توجه ویژه‌ای هم به حرف و حدیث‌های مختلف درباره شخص ایشان کرد. بویژه در زمانی که چهره‌هایی خاصی در خارج و داخل ایران را برای حضور در تیم ملی ایران برجسته می‌کند.

آیا ما هم باید حاشیه‌سازی برای آقای ایوانکوویچ را تسویه حسابی با سرمربی پرسپولیس به تلافی اختلاف مربی مورد حمایت عادل فردوسی‌پور بدانیم، فقط برای اینکه آنها با یکدیگر ارتباطی داشته‌اند یا وی به جهت باورش از ایشان پشتیبانی می‌کند؟ اینگونه استنتاج که نادرست است و القای اینگونه مطالب هم اخلاقی نیست. با این اوصاف سازندگان برنامه 90 به جهت این همه اجحاف نسبت به پرسپولیس چه پاسخی دارند.

باشگاه پرسپولیس امیدوار است چنین نگاهی نسبت به مسائل، بویژه نسبت به این باشگاه تغییر کند.

در پایان از هواداران پرسپولیس می‌خواهیم به جای توجه به چنین مسائل مبهم و موهومی که با اهدافی مشخص صورت می‌گیرد حمایت‌های خود از تیم فوتبال پرسپولیس و سرمربی تیم را ادامه دهند. فراموش نکنیم پرسپولیس دوران سخت گذشته را به آسانی پشت سر گذاشت و اکنون کوچکترین لغزش می‌تواند باعث خسران غیر قابل جبران شود و حمایت از سرخپوشان فقط به تشویق‌ها در ورزشگاه ختم نمی‌شود. پرسپولیس در تمام فضاها وابسته به حمایت هواداران خود خواهد بود. بدیهی است باشگاه حقوق قانونی خود را از مراجع ذیصلاح پیگیری خواهد کرد.

نظرات