از مهمترین فاکتورها در دربی، انگیزه است/ کلانی: ناکامی را نابودی ندانیم، دربی‌ها قشنگ می‌شود و بدون گل نمی‌ماند

از مهمترین فاکتورها در دربی، انگیزه است/ کلانی: ناکامی را نابودی ندانیم، دربی‌ها قشنگ می‌شود و بدون گل نمی‌ماند

پیشکسوت، مشاور و عضو کمیته استیناف باشگاه پرسپولیس گفت: دربی آموزش دموکراسی و تحمل و احترام نسبت به نظر مخالف است. اگر ناکامی در این بازی را در حکم نابودی ندانیم آنگاه زیبایی‌های فنی را شاهد خواهیم بود و چهار بازی بدون گل رقم نمی‌خورد.

حسینعلی کلانی در گفتگو با سایت رسمی باشگاه پرسپولیس افزود: هر قدر هم بازی‌های تیم‌ها را نگاه کنید، پیش بینی دربی ممکن نیست، چون دربی از زمین تا آسمان با سایر بازی‌ها فرق می‌کند. حواشی و مسائل جانبی اثرگذاری مهمی دارند و به همین دلیل با یک اتفاق می‌تواند همه چیز در جریان بازی هم عوض شود. همچنین اعتقاد دارم این اثرگذاری فراتر از مباحثی مانند با تجربه یا کم تجربه بودن است. یعنی نمی‌توانیم بگوییم تیمی که نفراتش تجربه بیشتری در دربی دارند یا اینکه جوانتر هستند موفق می‌شوند.

وی ادامه داد: در این بازی، مسائل انگیزشی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. حال اینکه مسوولان یک باشگاه و مربیان یک تیم چطور می‌توانند انگیزه و انرژی مفید و مثبت را بیشتر کنند، بحثی مفصل است.

پیشکسوت فوتبال پرسپولیس درباره اینکه در چهار دربی پیاپی گلی به ثمر نرسیده است، خاطرنشان کرد: این بازی را چنان بزرگ کردیم که فشار آن روی عملکردها تاثیر می‌گذارد. این درست که دربی یک بازی متفاوت است ولی بازیکنان نباید این همه تفاوت قائل شوند. باید بتوانند کار عادی خود را انجام بدهند. وقتی یک تیم به شهرستان می‌رود، وضعیت روشن است اما در چنین دربی‌هایی وضعیت کمی مبهم است. مردم یک شهر در دو طرف بازی قرار می‌گیرند. در واقع تمام جوامع آن شهر دو گروه می‌شوند و این از خانواده شروع می‌شود و اتفاقا می‌خواهم بگویم زیبایی دربی از اینجا است. در خانواده‌ها در کنار اختلاف سلیقه شاهد تفاهم، توافق و نشاط هستیم. با وجود کرکری‌های شدید شاهد تحمل و حتی احترام در مقابل نظر مخالف هستیم، از نظر خودمان حمایت می‌کنیم ولی نظر دیگری را تخطئه نمی‌کنیم. این یک دموکراسی زیبا در خانواده است که از خانواده به جامعه می‌رسد و می‌تواند باعث نشاط و ایجاد یک فرهنگ اجتماعی شود.

کلانی تصریح کرد: اگر بتوانیم در کنار تمام حساسیت‌ها، به زیبایی‌های این بازی توجه کنیم و آن را تا حد مرگ و زندگی نبینیم، اگر اینطور نباشد که ناکامی در این بازی برابر با نابودی باشد، آنگاه از نظر فنی هم شاهد زیبایی‌ها خواهیم بود و شاید این اتفاق تکرار نشود که در چهار بازی هیچ گلی به ثمر نرسد.

نظرات