مکانی: وقتی دایی تصمیم گیرنده است، چرا من و نیلسون با هم مشکل پیدا کنیم؟

مکانی: وقتی دایی تصمیم گیرنده است، چرا من و نیلسون با هم مشکل پیدا کنیم؟

دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس گفت: صبا تیم ضعیفی نبود، بچه‌های ما خیلی خوب بودند. باید تراکتور را هم ببریم و در این صورت تا سه، چهار هفته امتیازات بازی‌ها برای ما خواهد بود.

سوشا مکانی در گفتگو با سایت رسمی باشگاه پرسپولیس با بیان این مطلب به سوالات پاسخ داد:

در بازی با صبا جدا از نتیجه، بازی را هم در اختیار گرفتید، نسبت به دیدارهای قبل چه اتفاقی افتاده بود؟

به هر حال شرایط در این فصل به شکلی پیش رفت که ترکیب اصلی دچار تغییرات شد و اتفاق خاص این بازی، در وهله اول، هماهنگی بیشتر نسبت به بازی‌های قبل بود و دیگر به اوج رسیدن انگیزه‌ها برای اینکه شرایط را عوض کنیم. ما، هم توانستیم نتیجه بگیریم و هم اینکه بازی خوبی انجام بدهیم. انشاءا... در بازی بعدی، سه امتیاز را بگیریم تا کاملا از بحران خارج بشویم.

حالا این بحث از سوی منتقدان مطرح می‌شود که شاید صبا تیم قدرتمندی نبود؟

همیشه یک حرفی برای گفتن وجود دارد اما صبای قم تیم ضعیفی نیست. نمی‌دانم چرا وقتی آنها نتوانستند برنامه‌های خود را اجرا کنند به حساب این مساله گذاشته نمی‌شود که بچه‌های ما خوب عمل کرده و اختیار بازی را در دست گرفتند. ما در لیگ برتر تیم ضعیف نداریم. اگر سطح یک تیم هم کمی پائین‌تر باشد، برای زمانی نیست که جلوی پرسپولیس بازی می‌کنند. تیم‌ها در بازی‌های دیگر معمولی ظاهر می‌شوند اما برابر پرسپولیس به خاطر انگیزه‌هایی که دارند کاملا فرق می‌کنند. همه تیم‌ها جلوی ما با قدرت بازی می‌کنند، به حدی که نمی‌توانند در طول فصل بازی‌های زیادی را به آن شکل انجام بدهند. در همین دیدار، صبا بازی بدی نکرد. آنها سراغ ضد فوتبال نرفتند، در غیر این صورت شاید به مشکل می‌خوردیم. برای اینکه چنین نشود از ابتدا هجومی شروع کردیم و آن گل زود هنگام کمک زیادی کرد. صبا چون سه امتیاز را می‌خواست دیگر نمی‌توانست دفاع کند و چه بسا که در این بازی می‌توانستیم به گل‌های بیشتری برسیم.

پس در بازی با تراکتورسازی منتظر یک بازی خوب دیگر از پرسپولیس باشیم؟

به عنوان یک بازیکن هیچ وقت بدبین نیستم. هر اتفاقی که بیفتد حتی اگر باخته باشیم به آینده بدبین نیستم. البته هر بازی، شرایط خاص خودش را دارد اما به طور قطع وضعیت ما نسبت به هفته‌های قبل تغییر کرده است. حرف زدن و وعده دادن فایده‌ای ندارد. باید در همان روز و همان زمان حرفمان را در زمین بزنیم و من اعتقاد دارم تیم ما در این فصل هنوز حرف‌هایش را نزده و حرف برای گفتن زیاد داریم. من اعتقاد دارم ما اگر جلوی تراکتور سه امتیاز را بگیریم تا سه، چهار هفته نتایج خوبی خواهیم گرفت. حساسیت این بازی هم به جهت شرایط دو تیم و هم به دلیل سوابق بازی‌ها زیاد است. پس آن را برای خودمان حساس‌تر نمی‌کنیم چون حساسیت با خودش استرس می‌آورد. با پیروزی برابر صبا قسمت عمده فشار روانی برداشته شد و حالا با خیال راحت‌تری برای این بازی می‌رویم.

خود تو هم بعد از چهار بازی به میدان رفتی و گلی دریافت نکردی که اتفاق خوشایندی است؟

شما لطف دارید ولی من نباید درباره خودم نظر بدهم. اهل فن، سرمربی و کادر فنی باید نظر بدهند که چگونه عمل کردم اما از اینکه گل نخوردیم بسیار خوشحالم چون شیرینی و تاثیر این پیروزی را بیشتر کرد. اینکه در خانه حریف سه امتیاز را گرفتیم با اختلاف بیش از یک گل بردیم و گلی هم نخوردیم ایده‌آل بود. اگر گل نمی‌خوردم ولی بازی مساوی می‌شد، قطعا احساس خوب حالا را نداشتم.

در روزهایی که بازی نمی‌کردی شایعاتی در رسانه‌ها مطرح بود که ناراحت هستی و حالا هم خبرهایی درباره تو منتشر شده است؟

من اعتقاد دارم بعضی با اهداف خاص با ارائه اطلاعات غلط به رسانه‌ها، به دنبال جریان سازی هستند اما بعضی حرف‌ها به قدری دور از ذهن است که فکر نمی‌کنم هیچکس باور کند. چطور ممکن است من در حالی که شانس حضور در پرطرفدارترین باشگاه را پیدا کرده‌ام، بخواهم برای رفتن به تیم دیگری، تماس بگیرم. حالا اگر بگویند از سوی باشگاه‌ها با من تماس گرفته شده معقول‌تر به نظر می‌رسد. من این حرف‌ها را یک طنز و شوخی تلقی می‌کنم. به عنوان یک بازیکن حرفه‌ای هیچگاه برای تیم پیدا کردن به کسی زنگ نمی‌زنم. اگر یک روز در گوشه خانه هم بمانم و از بی تیمی بمیرم برای اینکه بازی کنم به کسی زنگ نمی‌زنم. مشخص است که چنین مطالبی، چه هدفی را دنبال می‌کند. من برای باشگاه فولاد و بویژه مردم اهواز احترام زیادی قائل هستم. همان روز اول بازی‌ها هم که به اهواز رفتم و پیراهن فولاد را زیر لباس خودم پوشیدم برای این بود که بگویم قدرشناس مردم خوب اهواز هستم و آنهایی که لازم است، خیلی خوب منظور من را متوجه شدند.

شاید همین مساله باعث شد تا بعضی تصوراتی داشته باشند؟

همان‌هایی که سعی کردند حرکت آن روز من را به شکل دیگری جلوه بدهند، حرف و حدیث‌های جدید را هم درست کردند. مثلا آن روز من قبل از بازی آن حرکت را انجام دادم ولی رفتند و گفتند که بعد از بازی هنگامی که همه از شکست تیم ناراحت بودیم، آن اقدام انجام شد تا هواداران پرسپولیس را نسبت به من بدبین کنند. الان هم که این توضیحات را می‌دهم فقط برای این است که می‌خواهم هواداران در جریان کامل مسائل قرار گرفته و نگران نباشند. به هواداران اطمینان می‌دهم که من از روز اول با یک هدف و انگیزه به پرسپولیس آمدم که حالا قوی‌تر هم شده است. من اگر لژیونر نشوم می‌خواهم تا روزی که بازی می‌کنم در پرسپولیس باشم. در واقع می‌خواهم خیال همه را راحت کنم که اگر تصمیم با من باشد، از پرسپولیس برو نیستم. می‌خواهم تمام فوتبالم را همینجا باشم. حتی به این فکر کرده‌ام که اگر احیانا روزی لژیونر شدم، طوری برنامه‌ریزی و کار کنم که بیایم و در همین پرسپولیس فوتبالم را تمام کنم.

از همین تعارفات معمول است یا واقعا جدی هستی؟

من اصلا اهل تعارف نیستم. کاملا جدی گفتم و می‌خواهم تا آخر همینجا باشم و می‌دانم کار سختی هم خواهد بود. این حرف‌هایی هم که درست می‌شود برای این است که روی هواداران و کادر فنی تاثیر بگذارند اما چه کادر فنی و چه هواداران پرسپولیس به قدری حاشیه دیده‌اند که تحت تاثیر نباشند، بالاخره همیشه پشت سر تیم‌های بزرگ حرف وجود دارد.

بعد از بازی، تو و نیلسون باز هم سراغ یکدیگر رفتید، منطور خاصی داشتید؟

من به سمت نیلسون رفتم چون او بزرگتر از من و احترامش واجب است. خارج از زمین رفاقت زیادی داریم. داخل زمین هم رقابت می‌کنیم.

ممکن است روزی این رقابت بر رفاقت بچربد؟

هیچ یک بر دیگری نمی‌چربد. اگر منظور این است که آیا این رقابت می‌تواند رابطه دوستانه را خراب کند، پاسخ منفی است و یک دلیل ساده دارد. هم نیلسون و هم من تلاش می‌کنیم بهترین عملکرد را در تمرین و بازی داشته باشیم تا در ترکیب اصلی بمانیم. طبیعی است که در هر حالت یکی از ما بیرون می‌ماند اما وقتی تصمیم گیرنده ما نیستیم و در نهایت سرمربی بر اساس دلیل و برهانی که دارد تصمیم می‌گیرد، چرا باید با هم مشکل پیدا کنیم؟

نظرات