وقتی پروین و آشتیانی هم  بهترین بازیکن آسیا شدند
بیرانوند شماره یک افتخار آفرین

وقتی پروین و آشتیانی هم بهترین بازیکن آسیا شدند

دروازه بان شماره یک پرسپولیس و آسیا، بعد از پنج دوره غیبت فوتبال ایران، بار دیگر فوتبالیست های ایرانی را به کورس رقابت برای تصاحب توپ طلای آسیا برگرداند. این در حالی اتفاق افتاد که 29 سال پیش از این نیز پای فوتبال ایران توسط یک پرسپولیسی نامدار و اسطوره ای به این رقابت باز شد.

به گزارش سایت رسمی باشگاه پرسپولیس، انتخاب بهترین بازیکن سال فوتبال آسیا به شکلی سازماندهی شده و نزدیک به سبک و سیاقی که در دنیا وجود داشت از سال 1984 آغاز شد. در سال های ابتدایی اسپانسرها اقدام به برگزاری برنامه کرده و نام آن ها روی عنوان مراسم، قرار می گرفت. روش انتخاب بازیکن سال و قواعد حاکم بر آن طی سال ها دستخوش تغییرات بوده است. حتی در مقاطعی این فدراسیون تاریخ و آمار فوتبال بود که در عمل، برترین فوتبالیست سال آسیا را انتخاب کرد.

تا سال 2011 تمام بازیکنان آسیایی شاغل در همین قاره و در دیگر قاره ها در جریان یک رقابت قرار می گرفتند تا بهترین بازیکن سال انتخاب شود. این روش از سال 2005 با چالش روبرو شد هنگامی که کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد برترین بازیکن از میان نفراتی انتخاب می شود که در مراسم حضور داشته باشند. عدم حضور بعضی بازیکنان برتر به دلیل درگیری با بازی های اروپایی، به یک چالش جدی بدل شد. هر چند امروز شاهد بودیم این قاعده نادیده گرفته شد!

 از سال 2012 کنفدراسیون فوتبال آسیا اقدام به دو انتخاب کرد که یکی به بازیکنان شاغل در خود قاره اختصاص می یافت و دیگری به آسیایی هایی که در دیگر قاره ها به میدان می روند. البته مراسم و توپ طلای اصلی ، رقابتی است که بین بازیکنان آسیایی شاغل در لیگ های آسیایی وجود دارد.

 به نظر می رسد کنفدراسیون که استراتژی نزدیک شدن فوتبال قاره به استاندارد های اروپایی را دنبال می کند در دوره های آتی ناچار از تغییر این رویه و معرفی یک نفر به عنوان بهترین بازیکن سال قاره و دریافت کننده توپ طلا باشد. پیش بینی می شود از مهمترین مخالفان این طرح، کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس باشند که امکانات مالی و ارتباط ها و نفوذ زیادی دارند ولی فوتبالیست های آن ها توفیق چندانی در راهیابی به لیگ های معتبر خارج از قاره، پیدا می کنند و این مساله می تواند روی موفقیت آن ها در این بخش تاثیر بگذارد و در چنین شرایطی اعمال نفوذ برای رسیدن به اهداف دشوار خواهد شد.

و اما نگاهی به گذشته نیز جالب توجه خواهد بود.

 

--فرشاد آقای گل اولین کاندید ایرانی

بد نیست یادآوری کنیم از سال 1984 که انتخاب برترین بازیکن سال فوتبال آسیا به پدیده ای سازماندهی شده بدل شد این فرشاد پیوس از اسطوره های فوتبال ایران و پرسپولیس بود که برای اولین بار نام ایرانی ها را در میان کاندیداها قرار داد. ایران که بعد از جنگ تحمیلی در حال بازیابی قدرت فوتبالی خود در سطح قاره بود، در سال 1990 با هدایت علی پروین، عنوان قهرمانی بازی های آسیایی را از آن خود کرد. فرشاد پیوس در همین سال در صف کاندیداهای تصاحب توپ طلا بود و درنهایت نفر دوم شد تا این عنوان به کره ای ها و کیم جو سونگ برسد. با این وجود فرشاد آقای گل بود که طلسم عدم حضور ایرانی ها را شکست.

 

--پروین و آشتیانی بهترین های آسیا شدند

قبل از سال 1984، انتخاب برترین بازیکن سال، انجام نمی شد. معمول این بود که در سال های برگزاری جام ملت های آسیا بهترین بازیکن رقابت ها به عنوان بهترین بازیکن قاره انتخاب می شد. سال های 1968 تا 1976 هم سال های طلایی فوتبال ایران بود که با سه قهرمانی پیاپی ایران در جام ملت ها همراه شد و در این ادوار، به ترتیب پرویز قلیچ خانی، زنده یاد ابراهیم آشتیانی و علی پروین به عنوان بهترین بازیکنان رقابت ها و قاره شدند.

البته انتخاب برترین بازیکن سال آسیا، ده سال پس از راه اندازی و از سال ۱۹۹۴ شکل کاملا رسمی به خود گرفت و کاملا زیر نظر کنفدراسیون انجام و اجرا می شد.

 

--حضور در پرسپولیس نقطه مشترک ایرانی های صاحب توپ طلا

تمام بازیکنان ایرانی که توانستند عنوان بهترین بازیکن سال را از آن خود کنند یک وجه مشترک داشته اند و آن نیز عضویت در پرسپولیس بوده است. پیشتازی سرخپوشان در فوتبال ایران در این عرصه نیز مشهود بود.

از خداداد عزیزی که در سال 1996، اولین برنده ایرانی توپ طلای آسیا بود تا علی دایی (1999)، مهدی مهدوی کیا (2003) و علی کریمی (2004) همگی سابقه بازی در پرسپولیس را داشته اند.

 

--رکورد 8ساله برای 8 افسانه ای

از جمع این 4نفر غیر از مهدوی کیا، سایر نفرات دو بار برای تصاحب توپ طلا کاندید شدند. البته فراموش نکنیم که او یک بار هم عنوان جوان اول اسیا را به دست آورد. در سالی که خداداد عزیزی برای اولین بار نام ایرانی ها را بین دارندگان توپ طلای آسا ثبت کرد، علی دایی نفر دوم بود. در واقع بعد از سال 91 که کره ای ها دو کاندید در این رقابت داشتند این ایران بود که به عنوان دومین کشور توانست دو کاندید را معرفی کند. یک سال پس از آن، ایران باز هم دو کاندید داشت. خداداد که دوم شد و کریم باقری ملقب به ژنرال که عنوان سومین بازیکن برتر قاره را از آن خود نمود. دو سال بعد بود که علی دایی به رقابت برگشت و این بار توپ طلا را با قدرت به دست آورد. جادوگر هم که درسال 2004، توپ طلا را از آن خود کرده بود، 8 سال بعد دوباره برگشت اما این بار دوم شد. این زمان 8 ساله برای مراسم انتخاب برترین بازیکن سال آسیا و شماره 8 پرسپولیس یک رکورد به حساب می آید.

 

--ماجد عبدالله و کیم جو سونگ در صدر

ماجد عبدالله از عربستان و کیم جو سونگ از کره جنوبی هر یک با دریافت سه بار عنوان بازیکن برتر آسیا، پر افتخارترین بازیکنان قاره در این عرصه به حساب می آیند. آن ها بی تردید از جمله بازیکنان برجسته قاره فوتبال آسیا هستند. از سوی دیگر، تردیدی نیست که نمی توان این توفیق آن ها را با موفقیت های بزرگ بعضی از نوابغ فوتبال آسیا از کشورهای مختلف مقایسه کرد که شاید به این تعداد افتخار در کسب عنوان برترین در سطح قاره نرسیدند. افتخارات و آثاری که نمونه آن ها را از علی دایی، مهدی مهدوی کیا و علی کریمی در هرتا برلین، بایرن مونیخ و هامبورگ شاهد بودیم.

به هر روی در نگاهی آماری، عربستان  و ژاپن  با 8 و 6 توپ طلا در مکان های اول و دوم قرار دارند. ایران و کره جنوبی هم هریک 4توپ طلا گرفتند ولی ایران به خاطر عناوین دومی بالاتر از کره قرار می گیرد.

 

--بازگشت بعد از 5دوره

روزی که در پایان قرعه کشی بازی های جام جهانی 2018، علیرضا بیرانوند برای کریستین رونالدو کری خواند کمتر کسی فکر می کرد سد دفاعی مستحکم پرسپولیس و تیم ملی ایران، فقط از سر شوخی آن حرکت را انجام نداده و آن سخن را نگفته باشد. بدون هیچ تردیدی، علیرضا بیرانوند همان سال قبل استحقاق کامل برای حضور در جمع کاندیداهای برترین بازیکنان آسیا را داشت ولی دروازه بان ها همیشه قربانی توجه و شیفتگی بیشتر مردم و کارشناسان نسبت به ساق های توانمندی می شوند که صحنه های زیبا را خلق می کنند و نه دست های پرتوان و مطمئنی که با یک نمایش زیبا به این صحنه های دیدنی پایانی دراماتیک می بخشند. او بعد از 5 دوره غیبت بازیکنان ایرانی، فوتبال ما را بار دیگر در این مراسم مطرح کرد. کارشناسان بسیاری بر این باور هستند که او استحقاق کسب عنوان بهترین را داشت. نگاهی به تاثیر عملکرد او  در تیم ملی و پرسپولیس از تصاحب انواع جام های داخلی تا درخشش در جام ملت ها و حضور در فینال لیگ قهرمانان همه گویای این واقعیت است.تداوم او در این سال ها نوید بخش است که او سال آینده نیز به این عنوان یورش ببرد و این بار مورد بی مهری قرار نگیرد.

 

--کسب عنوان اولین برای تمام طول تاریخ فوتبال آسیا

علیرضا بیرانوند در پایان فصلی که گذشت با تیمی که برای دو پنجره از نقل و انتقالات محروم بود به فینال لیگ قهرمانان رسید و آسیا نمی توانست این توفیق بزرگ و درخشش وی در جام ملت ها را در ادامه اقتدار وی در جام جهانی، نبیند. او بی تردید با پرسپولیس می توانست قهرمان آسیا هم باشد اگر قبل از سفر به ژاپن همکاری کوچکی برای بازی های لیگ برتر با پرسپولیس انجام می شد تا جام قهرمانی بعد از سال ها، نه توسط سعودی ها بلکه توسط ایرانی ها به غرب آسیا بیاید اما عدم توفیق ما ربطی به اقدامات سعودی ها نداشت بلکه از خود ما بود که بر ما بود .

16 کلین شیت بیرانوند در همکاری با مدافعان مستحکم سرخپوش، در قهرمانی سه باره پرسپولیس نقش به سزایی ایفا کرد و 5 کلین شیت او در جام ملت ها، بهترین عنوان برای ایران در این رقابت ها را بعد از سال 2004 رقم زد. فارغ از آن چه امروز روی داد، به طور قطع او بی نظیر و ستودنی عمل کرده است. او برای تصاحب عنوان بهترین بازیکن سال آسیا در سال 2019 کاملا شایسته بود. هر چند او همین حالا هم عنوان اولین را در طول تاریخ فوتبال آسیا به دست آورده است. از سال 1984 که این رقابت شکل گرفت این برای اولین بار است که یک دروازه بان به عنوان کاندید عنوان توپ طلا در رقابت قرار می گیرد. علیرضا بیرانوند پیش از این نیز اولین دروازه بانی بود که به عنوان بهترین بازیکن فوتبال سال ایران انتخاب شد.

گفتنی است؛ عکس ابراهیم آشتیانی با توپ طلای مرد سال ایران توسط فرزند ایشان، اردلان آشتیانی ارائه شد.

نظرات