هر کارگزار حق دارد حداکثر با 10 بازیکن قرارداد ببندد/ تاج: تکلیف راه آهن مشخص نشود فجر سپاسی لیگ برتری می‌شود

هر کارگزار حق دارد حداکثر با 10 بازیکن قرارداد ببندد/ تاج: تکلیف راه آهن مشخص نشود فجر سپاسی لیگ برتری می‌شود

مهدی تاج – رئیس سازمان لیگ فوتبال در مراسم کارگاه آموزشی سیستم مجوز حرفه‌ای باشگاه‌های لیگ برتری برای فصل 94-93 امروز صبح در سازمان لیگ برگزار شد به نکاتی اشاره کرد.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون، وی ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان گفت: در حال حاضر 12 ورزشگاه سطحA کنفدراسیون فوتبال آسیا در ایران داریم. خوشحالیم ورزشگاه فولاد خوزستان که کیفیت بسیار عالی دارد و مورد بازدید ما هم قرار گرفته حداقل تا نیم فصل اول به مسابقات خواهد رسید. هر چند با وجود ورزشگاه غدیر اهواز خیلی نیازی به این ورزشگاه نیست. همچنین ورزشگاه میانرود شیراز و ورزشگاه اختصاصی گسترش فولاد تبریز هم آماده بهره‌برداری هستند که آنها هم می‌توانند در زمره ورزشگاه‌های سطحA قرار بگیرند. در مشهد هم استان قدس ورزشگاه مدرنی ساخته تا 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته که اگر تکمیل شود این ورزشگاه و ورزشگاه مس کرمان هم می‌توانند بالاترین نمره کنفدراسیون فوتبال آسیا را بگیرند. البته ما در این بین ورزشگاه نقش جهان را به حساب نیاوردیم و ورزشگاه ثامن مشهد نیز هنوز مورد تأییدAFC قرار نگرفته است. در مجموع فکرمی‌کنم از نظر سخت‌افزاری در آسیا اول شویم.

رئیس سازمان لیگ در ادامه گفت: تا پیش از این وظیفه سازمان لیگ این بوده که از نظر کمیت کار کند یعنی تعداد زیادی ورزشگاه را در مدار استفاده قرار بدهد ولی الان به دنبال این هستیم تا در آینده دنبال کیفیت در ورزشگاه یا حتی لیگ باشیم به خاطر همین به صورت جدی قضیه جوانگرایی در لیگ را دنبال می‌کنیم و این مسئله یک محور است به خاطر همین به صورت جدی دنبال جوانگرایی هستیم و با قانون جدیدی که اعمال کردیم لیگ‌مان نسبت به فصل گذشته 38 درصد جوانتر می‌شود. با این شرایط و با جوان شدن لیگ میزان دوندگی در مسابقات هم بیشتر می‌شود. تاج با اشاره به مسابقات تیم ملی ایران در جام جهانی گفت: شما دیدید میزان دوندگی در مسابقات مهمی مثل جام جهانی چقدر اثرگذار است و حداقل میانگین دوندگی تیم‌ها 11 کیلومتر است. این در شرایطی است میانگین دوندگی در لیگ ما بین 5/4 تا 7 کیلومتر بوده است. ما در لیگ تیمی را داشتیم که میانگین دوندگی‌اش 7 کیلومتر بوده و تیم‌هایی هم بوده‌اند که 5/4 تا 5 کیلومتر میانگین دوندگی داشته‌اند. در جام جهانی دیدید که توانایی نسبت به دانایی جواب داد. اسپانیا تیم توانایی بود اما تیم‌هایی موفق بودند که توانایی بیشتری داشتند.

رئیس سازمان لیگ درباره حضور مربیان خارجی و داخلی در فصل جدید لیگ برتر گفت: برای مربیان داخلی و خارجی فیلتر گذاشتیم. پیش از این اگر مربی خارجی می‌خواست به ایران بیاید فقط از فدراسیون کشورش تأییدیه می‌خواستیم اما در فصل جدید کمیته فنی هم باید مربیان را تأیید کند. در مورد بازیکنان نیز همینطور است و بازیکنان خارجی که به لیگ ما بیایند باید سابقه ملی داشته باشند. به هر حال ما به دنبال کیفی‌سازی لیگ هستیم. در قسمت بعدی کیفی‌سازی برنامه لیگ را مدنظر قرار دادیم. باید اعلام کنم که در حال تدوین برنامه کل لیگ هستیم تا این برنامه را با تاریخ و برنامه مشخص یک جا اعلام کنیم. در خصوص ناظران مسابقات هم شرایط خاصی را در نظر گرفتیم، چون مسئله نظارت مسابقات ما تقریباً سنتی بوده و مانند کنفدراسیون فوتبال آسیا نیست. در مسابقات آسیایی ناظر هر بازی تمام اتفاقات را به صورت ایمیل اطلاع‌رسانی می‌کند اما در کشور ما این کار به صورت کاغذی صورت می‌گرفت و طول می‌کشید تا گزارش کامل یک بازی مثلاً به دست کمیته انضباطی برسد. مانند اتفاقاتی که فصل گذشته برای پرویز مظلومی افتاد. در مجموع حداکثر سن ناظران لیگ برتر باید 65 سال باشد و شرایط طوری شود که پس از هر بازی کاربران و مسئولان بتوانند به راحتی گزارش کامل یک مسابقه را در اختیار داشته باشند.

تاج در خصوص سقف بودجه باشگاه‌های لیگ برتری گفت: ما به باشگاه‌ها اعلام کردیم تا بودجه خود را به صورت قانونی مصوب کنند باشگاه‌ها هم مکلف هستند تا این کار را انجام دهند. ما اعلام کرده بودیم بودجه تخمینی باشگاه‌ها که برای تیم‌های لیگ برتری 15 میلیارد و برای تیم‌های آسیایی 18 میلیارد است بعد از تأییدیه حسابرسی، بازرسی و هیئت مدیره هر باشگاه اعلام شود. 

رئیس سازمان لیگ برتر در مورد فعالیت کارگزاران بازیکنان در لیگ برتر گفت: به عقیده ما کارگزاران یکی از عوامل افزایش قیمت بازیکنان هستند. مثلاً بازیکنی بوده که با باشگاه ذوب‌آهن توافق کرده قرارداد 180 هزار دلاری ببندد اما یک کارگزار به این بازیکن گفته می‌تواند برای او قرارداد 280 هزار دلاری ببندد به شرطی که خودش 40، 50 هزار دلار بردارد. وظیفه ما این است که با این پدیده‌ها بجنگیم. ما حضور کارگزاران را در فوتبال قبول داریم اما برخی از آنها فقط در زمان نقل‌وانتقالات حضور دارند و برخی هم که اصلاً در ایران نیستند که این مسئله به هیچ عنوان قابل قبول نیست و ما به آن نیز ورود می‌کنیم.

تاج ادامه داد: در قوانین جدید هر کارگزار حق دارد حداکثر با 10 بازیکن قرارداد ببندد و اگر بیشتر از این تعداد باشد ما نام آن بازیکن را حتی اگر قراردادش در هیئت فوتبال ثبت شده باشد خط می‌زنیم. البته باید اعلام کنم تا امروز 71 بازیکن اعلام کرده‌اند که با کارگزاران فعالیت می‌کنند این در حالیست که ما 37 کارگزار رسمی در ایران داریم که این یعنی 370 بازیکن می‌توانند کارگزار داشته باشند. البته وکلای دادگستری، پدر،‌ مادر، برادر، خواهر و همسر یک بازیکن می‌توانند با باشگاه‌ها وارد مذاکره شوند.

وی درباره چگونگی تنظیم برنامه بازی‌های فصل جدید مسابقات لیگ برتر هم گفت: ما تصمیم داریم عمده مسابقات نیم‌فصل اول لیگ جدید را روزهای پنجشنبه و جمعه برگزار کنیم، چون معتقدیم یکی از دلایل استقبال نکردن هواداران از مسابقات فصل گذشته لیگ زمان بازی‌ها و همچنین کیفیت لیگ بوده است.

رئیس سازمان لیگ برتر درباره بحث فروش بلیت الکترونیکی در ورزشگاه‌های ایران عنوان کرد: در ورزشگاه آزادی در صف بلیت تمام بلیت‌ها به صورت صددرصد الکترونیکی فروخته می‌شود و ما در نظر داریم این فناوری را به پنج ورزشگاه دیگر هم منتقل کنیم.

تاج در ادامه توضیحاتش در خصوص برنامه فصل جدید لیگ برتر اظهار داشت: ما تمام فعالیت‌های تیم ملی بزرگسالان را بر اساس برنامه‌های کارلوس کی‌روش در تقویم لیگ پیش‌بینی کردیم و خیلی امیدواریم که کی‌روش در ایران بماند و من حتی شنیده‌ام که دولت هم در این مسئله دخالت مستقیم کرده است. ما برای فصل جدید لیگ برتر مسابقات جام ملت‌های آسیا و لیگ قهرمانان قاره را هم پیش‌بینی کردیم. حتی فردا با وینگادا جلسه‌ای داریم تا با کمی تغییر نسبت به برنامه ابلاغی این مربی اتفاقات تیم امید را هم در تقویم جا بدهیم.

وی افزود: ما مشکلی بابت برنامه‌های تیم بزرگسالان و تیم امید در تقویم لیگ نداریم اما تیم‌های رده‌های دیگر پایه ایران اردوهای زیادی دارند که در این مورد برخی از باشگاه‌ها مانند فولاد خوزستان متضرر شده‌اند. باشگاه فولاد نامه‌ای به ما نوشته که در آن اعلام کرده است به علت اینکه دست به جوانگرایی بزند و بازیکنان زیادی در رده‌های ملی ایران دارد در لیگ متضرر می‌شود و حتی کار به جایی رسیده که برخی از بازیکنان این باشگاه هیچ وقت در اختیار آنها نیستند که ما سعی می‌کنیم در این مورد کارهایی را انجام بدهیم.

رئیس سازمان لیگ برتر تاکید کرد: مهمترین حرکت سازمان لیگ در فصل جدید به نوعی شعار ما کاهش هزینه، افزایش درآمد و کیفی‌سازی لیگ است که در بخش کاهش هزینه با جوانگرایی که انجام دادیم عملاً این اتفاق رخ می‌دهد، چون بازیکنان جوان اعداد و ارقام بزرگ نمی‌خواهند و نباید هم بخواهند. علاوه بر این درآمد دو ساله سازمان لیگ از تبلیغات محیطی فوتبال 160 میلیارد تومان است که قبل از این 16  میلیارد تومان بود. فقط باید با صداوسیما به توافق برسیم تا آنجا هم شاهد قرارداد و عدد قابل ملاحظه‌ای باشیم.

تاج تصریح کرد: بحث دیگری که روی آن می‌خواهیم کار کنیم واگذاری برخی ورزشگاه‌ها به باشگاه‌هاست که باید با وزارت ورزش و جوانان این کار صورت بگیرد. اگر بتوانیم برخی از ورزشگاه‌ها را به باشگاه‌ها با قراردادهایی خاص واگذار کنیم آن وقت بلیت‌فروشی، درآمد روز مسابقه و تمام اتفاقات ورزشگاه به عهده خود باشگاه‌ها خواهد بود.

وی در مورد مسئله امنیتی بازی‌های فصل جدید لیگ برتر هم گفت: در فصل جدید دیگر یگان ویژه مانند گذشته نیست و مأموران با لباس پلنگی در ورزشگاه حضور پیدا نمی‌کنند بلکه لباس ورزشی می‌پوشند تا ورزشگاه‌ها محیط ورزشی بیشتری داشته باشند. البته تمام فعالیت‌ها مانند سابق است اما با لباس ورزشی.

رئیس سازمان لیگ برتر درباره نتایج تیم ملی در مسابقات جام جهانی عنوان کرد: دو بازی مقابل نیجریه و آرژانتین همه مردم و فوتبالدوستان را متقاعد کرد که تیم ملی بسیار بزرگ است و به بهترین نحو می‌تواند بزرگی خود را در آسیا نشان دهد. کی‌روش توانایی و دانش بالایی دارد که توانسته با بازیکنان غیرتمند ایران از آن بهترین استفاده را ببرد.

تاج ادامه داد: خیلی خوشحالیم که توانستیم یک ماه زودتر از تیم‌های آسیایی و حدود 50 روز زودتر از دیگر تیم‌های حاضر در جام جهانی لیگ‌مان را به پایان برسانیم که این مسئله به تیم ملی کمک فراوانی کرد و باعث شد کی‌روش برنامه‌هایش را پیش ببرد. هرچند فشرده برگزار کردن مسابقات روی سازمان لیگ فشار زیادی بود و حتی در برخی از ورزشگاه‌ها به من ناسزا گفتند اما نتیجه این شد که کی‌روش بهترین استفاده ممکن را از این مسئله انجام داد.

وی در خصوص تمرینات تیم لیگ برتری در ماه مبارک رمضان گفت: ما بخشنامه‌ای را به باشگاه‌ها ابلاغ کردیم که در این بخشنامه مسئله روزه‌خواری بازیکنان گنجانده شده است اما زیاد آن را باز نمی‌کنم تا باعث حساسیت نشود. البته باید همین جا اعلام کنم که کارهای فرهنگی دیگری را هم در دست انجام دادن داریم مثل برگزاری جشن برترین‌های لیگ برتر که پس از بازگشت تیم ملی از برزیل به بهترین نحو آن را برگزار می‌کنیم و همچنین جشن افتتاحیه مسابقات فصل جدید لیگ برتر. البته باید بگویم برای فصل جدید دیگر در انتهای هر مسابقه بازیکن اخلاق معرفی نمی‌شود و فقط بازیکن فنی را انتخاب می‌کنیم.

رئیس سازمان لیگ برتر در پاسخ به این سوال که تکلیف باشگاه‌های راه‌آهن، نفت مسجد سلیمان و پیکان برای فصل جدید لیگ برتر چه می‌شود گفت: در این مسئله باید هیئت فوتبال تهران صحبت کند چون راه‌آهن سهمیه شهر تهران در لیگ برتر است اما تا آنجایی که ما می‌دانیم همه مدیران این باشگاه اعلام کرده‌اند که امسال آماده تیم‌داری نیستند و معلوم نیست وضعیت این باشگاه چه می‌شود. البته سازمان لیگ با فروش باشگاه‌ها موافق نیست و نمی‌خواهد سرنوشت باشگاه راه‌آهن هم مثل سرنوشت پاس شود. مثلا اگر همین تیم نفت تهران به اراک رفته بود مشخص نبود که الان اصلاً چنین تیمی وجود داشت یا نه. در مجموع صاحبان سهام باشگاه راه‌آهن می‌خواهند این باشگاه را بفروشند که اگر این اتفاق رخ ندهد و آنها تمایلی برای تیم‌داری نداشته باشند طبق آیین‌نامه فجرسپاسی جایگزین تیم راه آهن می‌شود.

رئیس سازمان لیگ برتر در پایان در خصوص اینکه با اعلام برنامه یک فصله لیگ برتر تمام مسابقات در زمان و تاریخ معین برگزار خواهد شد گفت: یکی از بحث‌هایی که در فصل گذشته داشتیم این بود که برنامه لیگ را چهار هفته یک بار اعلام می‌کردیم اما با جلسات متعددی که برگزار کردیم دیگر اینطور نخواهد شد هر چند مسئله آلودگی هوا و برخی اعیاد و روزهای خاص هم وجود دارد البته تکلیف روزهای خاص مشخص است اما نمی‌توانیم مسئله آلودگی هوا را پیش‌بینی کنیم به خاطر همین و به دلیل اینکه باید سه هفته پایان لیگ به صورت همزمان برگزار شود چند هفته‌ای را پیش‌بینی کردیم تا اگر به خاطر آلودگی هوا و اتفاقاتی از این دست یک بازی برگزار نشد دچار مشکل نشویم چون اگر یک بازی به تعویق بیفتد باید یک هفته لیگ را عقب بیندازیم تا همه تیم‌ها شرایط مساوی داشته باشند.

نظرات