ایوانکوویچ: از منشا خیلی ممنونم، به طارمی فکر نمی‌کنم و 7 بازیکن جدید کافی است
اشتباهات داوران، سال اول من را تا نزدیکی اخراج از پرسپولیس پیش برد

ایوانکوویچ: از منشا خیلی ممنونم، به طارمی فکر نمی‌کنم و 7 بازیکن جدید کافی است

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: مهاجم کروات که بیاید ما برای نیم فصل دوم 7 بازیکن جدید داریم که به نظر من کافی است. رقابت در تیم ما زیاد خواهد بود. از منشا که خیلی زحمت کشید هم تشکر می‌کنم. من از او گل‌های بیشتری می‌خواستم ولی شاید روش بازی ما مناسب او نبود. به طارمی هم دیگر فکر نمی‌کنم.

به گزارش سایت رسمی باشگاه پرسپولیس، برانکو ایوانکوویچ، سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس امروز دوشنبه در جریان حضورش در محل باشگاه پرسپولیس، پیش از سفر به دوحه برای برپایی اردو به سوالات خبرنگاران حاضر در باشگاه پاسخ داد. وی در جریان این گفتگو اظهار داشت: قبل از هرچیز درباره فهرست بازیکنان تا به این جای کار باید بگویم، در لیست ‌ما تا این لحظه، ۲۶ بازیکن حضور دارند که ماهینی و انصاری مصدوم هم جزو آنها هستند. ماهینی تا نوروز برای بازی آماده می‌شود. انصاری هم تا ۴ ماه آینده می‌رسد و انتظار داریم تا پایان فصل برگردد. برنامه بازی‌های ما هنوز به صورت رسمی مشخص نشده است ولی بسیار فشرده خواهد بود . انتظار می‌رود هر ۳ یا ۵ روز یک بار در لیگ برتر، جام حذفی و لیگ قهرمانان بازی داشته باشیم.

 

از بدهی خودمان به هواداران فرار نمی‌کنیم، برای آن می‌جنگیم

او ادامه داد: بلند پروازی‌های ما همیشه مثل همان روز اول است. جنگیدن برای قهرمانی و برد در بیشترین تعداد بازی‌ها هدفی است که هیچ گاه از آن دست نمی‌کشیم. از این مسوولیت‌ که داریم فرار نمی‌کنیم. چون این بدهی ما به هواداران‌مان است. بزرگی باشگاه پرسپولیس این وظیفه را بر عهده ما می‌گذارد. دنبال بهانه‌جویی نیستیم. البته کار بسیار سخت خواهد بود. الان ۳ تیم سپاهان، پرسپولیس و پدیده در یک سطح هستند و استقلال و تراکتورسازی هم به ما نزدیک شده‌اند.

 

نیم فصل دوم را بدون ملی‌پوشان شروع می‌کنیم

 اولین بازی ما در نیم فصل دوم، برابر سپیدرود در جام حذفی و در ۱۱ بهمن است. به احتمال زیاد بدون ملی پوشان‌مان برای این بازی می رویم. برای این بازی آماده خواهیم بود و مثل همیشه در هر شرایطی که باشیم بدون واهمه از حریف به میدان می‌رویم.

 

دوحه بهتر از آنتالیا است، از مسوولان زمین نفت هم تشکر می‌کنم

وی افزود: فردا به اردوی ۱۲ روزه قطر می‌رویم. تردید داشتیم که به آنتالیا برویم یا قطر. اما من تجربه ۳ ساله در اردوی آنتالیا دارم. در کنار این که هوای خوبی دارد اما بارندگی زیادی است. به خاطر همین تصمیم گرفتم در قطر اردو برگزار کنیم چون همه امکانات لازم برای تمرین موجود است و شرایط جوی آن نیز برای ما مساعد خواهد بود و همین موارد تیم‌های مطرحی از سراسر دنیا را به آن جا می‌کشاند. در این جا هم تمرینات خوبی داشتیم که جا دارد بابت امکاناتی که در اختیار داشتیم از مسوولان مجموعه نفت تهرانسر هم تشکر کنم.

 

بودیمیر را به قوچان نژاد ترجیح دادم، شریفی متفاوت است

او در مورد جذب مهاجم جدید از کرواسی با وجود این که مهدی شریفی هم در تیم هست بیان کرد: شریفی می‌تواند به تیم کمک کند. شریفی و بودیمیر دو تیپ مهاجم متفاوت هستند. البته قوچان نژاد هم مطرح شده بود. برای هر پستی دنبال بازیکن باشیم همیشه دو یا سه کاندیدا وجود دارد. باید بگویم باشگاه پرسپولیس بودجه مشخصی دارد و من به این موضوع احترام می‌گذارم و اصلا دلم نمی‌خواهد این سقف شکسته شود. خود من هم موافق نیستم که بالاتر از سقف مشخصی هزینه کنیم.  بین قوچان نژاد و بودیمیر هم از نظر نوع بازی تفاوت‌هایی وجود دارد. بودیمیر بازیکن محوطه جریمه است. قد او بالای ۱9۰ است. به این دلایل ترجیح من بین او و قوچان نژاد، بودیمیر بود. البته نه برای این که کروات بود بلکه برای همان ویژگی‌هایی که گفتم. انتظار دارم او خودش را خیلی زود با تیم تطبیق دهد. من خیلی دنبال این نیستم که حتما بازیکن خارجی جذب کنیم. ما ۳ بازیکن خارجی داریم. رادوشوویچ، بشار و احتمالا بودیمیر. شریفی هم هافبک نفوذی و بازیکن بال کنار است و دقیقا مثل ترابی است و نوع متفاوتی از فوتبال را نسبت به بودیمیر ارائه می‌دهد.

 

از منشا تشکر می‌کنم، شاید روش بازی پرسپولیس مناسب او نبود

وی در مورد جدایی منشا هم بیان کرد: این تصمیم من بوده است. من مربی هستم و من باید تصمیم بگیرم. منشا خیلی به تیم خدمت کرده است. من و باشگاه از او ممنون هستیم. پرسپولیس مدام به دنبال با کیفیت‌ها است. شاید روش بازی پرسپولیس جوابگوی نوع بازی او نبوده است. نتایج نشان داده است که فلسفه باشگاه پرسپولیس درست بوده است. ما روش‌مان را به خاطر یک شکست یا یک بازیکن عوض نمی‌کنیم. طبیعی است ما از منشا انتظارات بیش‌تری داشتیم ولی همانطور که گفتم شاید این نوع از بازی برای او مناسب نبود. او در ۲۶ بازی برای ما دو گل زد. باز هم از اوتشکر می‌کنیم. باشگاه مسیر خودش را دارد و منشا هم مسیر خودش را.

 

رفتار ای اف سی و فدراسیون با انتقاد من را خودتان مقایسه کنید

سرمربی پرسپولیس درباره محرومیتش در اولین بازی لیگ برتر اظهار کرد: اگر یادتان باشد، بعد از بازی رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا از قضاوت داور چینی عصبانی و ناراحت بودم و این موضوع را به رئیس اجرایی مسابقات گفتم، که او روی نتیجه بازی به صورت مستقیم تأثیرگذار بود و برای قضاوت در فینال استحقاق نداشت، اما با وجود اینکه عصبانی بودم و تند حرف زدم، هیچ اخطار یا انتقادی از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا برای من نیامد و نمی‌دانم چرا در لیگ ایران این اتفاق‌ها رخ می‌دهد؟ آیا من فحاشی کردم؟ من فقط عصبانی بودم و حرف زدم، اما شما واکنش کنفدراسیون فوتبال آسیا را با لیگ خودمان مقایسه کنید. در این بین چرا کمال محروم شد؟ آیا بازیکن سپاهان محروم شد؟ در این باره باید بیشتر توضیح بدهم؟ این یک مقایسه بین ایران و AFC بود. باز هم می‌گویم نمی‌دانم چرا کامیابی‌نیا محروم شد.

 

بازیکنان نمی‌خواهند اجازه بدهند یک نفر با سرنوشت آنها بازی کند

برانکو درباره کارت‌هایی که بازیکنان پرسپولیس به خاطر اعتراض به داوری می‌گیرند و 70 درصد موارد دریافت اخطار را شامل می‌شود، تصریح کرد: این یک بحث تئوری است. من که به بازیکنانم نمی‌گویم به داور حمله کنید. بازیکنان صادق هستند و خودشان هم بلدند داوری کنند. باید بدانیم که در طول بازی بازیکن تحت فشار است. یک نفر آرام واکنش نشان می‌دهد و یک نفر طوفانی‌تر. شما واکنش هواداران را هم ببینید. آنها که با هم هماهنگ نمی‌کنند به داور اعتراض کنند. بازیکنان حرفه‌ای هستند و زندگی‌شان از بازی کردن می‌گذرد. آنها از پاداشی که می‌گیرند زندگی می‌کنند و از بی‌عدالتی عصبانی می‌شوند. یک پنالتی اشتباه، حتی یک اعلام اوت اشتباه می‌تواند سرنوشت را عوض کند. من نمی‌خواهم از صحبت من تعبیر خشن بشود ولی بازیکنان نمی‌خواهند اجازه بدهند با آینده آنها بازی شود.

 

داوران همان سال اول، من را تا آستانه اخراج بردند

 در فصل اولی که در پرسپولیس بودم ۴ داور به خاطر داوری ضعیف برای ما محروم شدند و خیلی کم مانده بود (بند انگشت دست خود را نشان می‌دهد) که من از تیم اخراج شوم. باید حساسیت نسبت به این‌گونه تصمیم‌ها باشد. من اشتباه داوری را درک می‌کنم، مخصوصا کمک داوران را. اشتباه بخشی از وجود انسان است. ما هم روی نیمکت این موضوع را خیلی خوب درک می‌کنیم که داوران سهوا اشتباه می‌کنند یا عمدا.

 

من نگران رقیبان مان نیستم، منشا هر جا بخواهد می تواند برود

او در مورد این که آیا نگران رفتن منشا به یک تیم مدعی در لیگ برتر نیست؟ هم گفت: منشا در فهرست فروش ما است. تصمیم خودش است که کجا برود. این ارزیابی باشگاه است که چقدر به خاطر رضایت نامه‌اش پول بگیرد. من دخالتی ندارم و نگرانی از حریفانم ندارم. وقتی که او در فهرست ترانسفر قرار گرفته به این معنی است که دیگر من نمی‌توانم برای او تصمیم بگیرم. ما از بابت حریفان خودمان در لیگ برتر هم نگرانی نداریم.  تمرکزم روی تیم خودم است و تلاش می‌کنم هم به صورت تیمی و هم فردی پیشرفت کنیم.

 

با کاتانچ دوست هستم ولی دلیلی نمی‌بینم عراق، ایران را ببرد

سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران در پاسخ به سوالی درباره جام ملت‌های آسیا و رویارویی با عراق در مرحله گروهی، بیان کرد: کاتانچ، سرمربی تیم ملی عراق، رفیق من است. بیش از بیست سال است که با هم دوست هستیم. وقتی از ایتالیا به اسلوونی برگشت، همواره موفق بود. او منطقه ما را خیلی خوب می‌شناسد. ۴ سال پیش هم سرمربی امارات بوده است. عراق هم به صورت سنتی تیم و فوتبال خوبی دارد. البته من به جز بشار و همام شناخت دیگری از تیم‌شان ندارم ولی برای موفقیت باید، مقابل همه تیم‌ها بازی کرد. اگر بخواهم صریح صحبت کنم، دلیلی نمی‌بینم عراق بتواند ایران را ببرد.

 

ما با یک ملی پوش تا فینال رفتیم، چرا تیم ملی بلند پروازی نداشته باشد

او در مورد ارزیابی‌اش از تیم ملی ایران برای حضور در فینال بازی‌ها، هم گفت: در حال حاضر فقط می‌دانم ایران تیم قدرتمندی دارد. شخصا انتظار دارم ایران به فینال بازی‌ها برسد، این توانایی را در مجموعه این تیم می‌بینم. اگر ما (پرسپولیس) با یک ملی پوش یعنی بیرانوند، به فینال لیگ قهرمانان رسیدیم ، دلیلی نمی‌بینم تیم ملی ایران این بلند پروازی‌ را نداشته باشد که به فینال برسد.

 

فکر می کنم 7 بازیکن جدید، کافی باشد

از سرمربی پرسپولیس پرسیده شد؛ چرا این تیم در فصل نقل وانتقالات سه بازیکن گرفته است در حالی که هواداران از این مساله راضی نیستند، که برانکو پاسخ داد: من باید بگویم که ما بازیکن زیادی گرفتیم و بیشتر از سه نفر هستند. می‌توانم از سروش رفیعی، مهدی شریفی، مهدی شیری، مهدی ترابی، محمد نادری و سعید کریمی نام ببرم. اگر توافق نهایی شود، بودیمیر هم اضافه می‌شود. درست است که پنج  بازیکن در نیم فصل اول جذب شدند و بعضی از آنها همراه ما بودند و کنار ما تمرین می‌کردند ولی در واقع الان به ما اضافه می‌شوند. با بودیمیر، 7 نفر می‌شوند و فکر می‌کنم کافی است. البته این را هم بگویم که اگر بازیکن جوان و مناسبی را ببینیم که ارزش سرمایه‌گذاری و کار داشته باشد آن را جذب می‌کنیم، اما الان کسانی را گرفتیم که الان می‌توانند بازی کنند.

 

با نادری دو پست را بستم تا 6ماه دیگر انصاری هم بر می‌گردد

سرمربی پرسپولیس در خصوص اینکه خارجی‌های ناموفق زیادی در پرسپولیس حضور داشتند، آیا این مساله او را نگران نمی‌کند که باز هم بازیکن بی‌کیفیت خارجی بیاید و اینکه سینا مریدی به پرسپولیس نیامد و نادری را هم شش ماهه جذب کردند، اظهار داشت: مریدی با فولاد قرارداد سه ساله دارد و باشگاهش او را آزاد نکرد. آنها از ما رقم نجومی درخواست کردند. نادری را به صورت قرضی و شش ماهه گرفتیم. او بازیکنی است که می‌تواند در دو پست دفاع چپ و دفاع وسط بازی کند. با جذب او در واقع دو پست را بستیم. شش ماه دیگر هم محمد انصاری برمی‌گردد و باز برای این منطقه برنامه‌هایی داریم.

 

اجازه گذر از سقف را نمی‌دهم، بودیمیر ارزان‌تر از بشار است

وی ادامه داد: درباره جذب بازیکن خارجی هم باید بگویم که پرسپولیس بارسلونا نیست و ما باید این مسئله را درک کنیم. از طرفی ما نمی‌خواهیم بازیکنی بیاوریم که فقط خارجی باشد. بلکه باید بازیکنی بیاوریم که از بازیکنان فعلی ما بهتر باشد، اما بازیکن خوب خارجی با کمتر از یک یا دو میلیون یورو نمی‌آید.  پرسپولیس قادر به پرداخت چنین رقمی نیست. از طرفی برای جذب بازیکن سقفی داریم و بدانید که من هم اجازه نمی‌دهم از این سقف بگذریم. برای همین اصراری نداریم که بی‌جهت بازیکن بیاوریم. بازیکن ۲۰۰ هزار دلار خارجی  هم از بازیکن خوب ایرانی بهتر نمی‌شود، مگر اینکه به خال بزنیم. در ماجرای بشار رسن هم به خال زدیم. بودیمیر هم اگر جذب شود حتی ارزان‌تر از منشا خواهد بود.

 

خمارلو: رسن مذاکره برای تمدید قبل از جام ملت‌ها را قبول نکرد

سرمربی پرسپولیس در خصوص اینکه بحث تمدید قرارداد با بشار رسن به کجا رسید، ادامه داد: بشار بازیکن آینده‌داری است و قطعا وقتی از جام ملت‌های آسیا برگردد، برای تمدید قرارداد با او مذاکره خواهیم کرد.

در همین رابطه خمارلو افزود: از ابتدای فصل با بشار برای تمدید قرارداد مذاکره شد اما او تأکید داشت که قبل از جام ملت‌های آسیا پای میز مذاکره نمی‌نشیند هر چند که اولویت او پرسپولیس است، اما مدیر برنامه‌های این بازیکن می‌تواند شهادت دهد که هم زمان آقای گرشاسبی هم زمان آقای عرب به او پیشنهاد شد که برای مذاکره بیاید ولی قبول نکرد و همه چیز موکول به بعد جام ملت ها شد.

 

دیگر به طارمی فکر هم نمی کنیم

برانکو در مورد اینکه حرف آخرتان در مورد وضعیت مهدی طارمی برای حضور در پرسپولیس چیست، گفت: نمی‌دانم اصلا چه کسی صحبت طارمی را شروع کرد، مدیر برنامه‌های او اصلا به باشگاه نیامده و هیچ پیشنهادی نداده است.

این که رابطه او با باشگاهش به چه گونه است برای ما تغییری ایجاد نمی کند. آیا فکر می کنید که باشگاه قطری او را مجانی آزاد می‌کند که به ایران بیاید؟ این یک پروسه‌ای است که ما نمی‌توانیم منتظرش بمانیم. من نمی توانم منتظر تصمیم آن باشگاه بمانم. شاید قرارداد آنجا دو برابر پرسپولیس باشد، اما طبیعتا پرسپولیس بهتر از الغرافه است. در مجموع، ما هیچ پیشنهادی نداریم بلکه این موضوع در رسانه‌ها مطرح می‌شود، ما دیگر به طارمی فکر نمی‌کنیم.

نظرات