پرسپولیس موفق‌ترین نماینده ایران در لیگ قهرمانان

پرسپولیس موفق‌ترین نماینده ایران در لیگ قهرمانان

شانزدهمین دوره رقابت‌های لیگ قهرمانان رو به پایان است و باشگاه‌های ایرانی تاکنون در سه دوره این رقابت‌ها به فینال مسابقات راه پیدا کرده‌اند و پرسپولیس با توجه به حضور در مرحله نیمه نهایی رقابت‌ها، موفق‌ترین تیم ایرانی در لیگ قهرمانان به حساب می‌آید.

به گزارش سایت رسمی باشگاه پرسپولیس، رقابت‌های لیگ قهرمانان از سال 2002 میلادی آغاز و جایگزین رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا و جام برندگان جام آسیا شد که پیش از آن برگزار می‌گردید.

در حال حاضر شانزدهمین دوره این بازی‌ها به مرحله فینال رسیده است، در حالی که بازی‌ها از سال 2009 به شکل جدیدی برگزار شده است.

طی این 16 دوره، تیم‌های سپاهان در سال 2007، ذوب آهن در سال 2010 و پرسپولیس در فصل جاری (2018) به فینال بازی‌ها راه پیدا کرده‌اند.

سپاهان و ذوب آهن هر یک به ترتیب دو و یک بار تا مرحله یک چهارم پایانی این رقابت‌ها راه پیدا کرده‌اند و سرخپوشان با یک بار حضور در فینال و راهیابی به مرحله نیمه نهایی در فصل گذشته، موفق‌ترین نماینده ایران در این بازی‌ها بوده‌اند.

در 15 دوره گذشته، کره‌ای‌ها با 5 قهرمانی، پرافتخارترین تیم رقابت‌ها بوده‌اند. بعد از آنها، ژاپن با سه و عربستان و چین با دو قهرمانی قرار گرفته‌اند.

عربستانی‌ها آخرین بار در سال 2005 و در دوره سوم بازی‌ها، قهرمان شده‌اند. الاتحاد از این کشور توانسته بود در دو دوره پیاپی عنوان قهرمانی رقابت‌ها را از آن خود کند. السد قطر که با سرمایه‌گذاری در سال‌های گذشته امیدوار به حضور در فینال بود، ولی پشت سر پرسپولیس ماند نیز در سال 2011 قهرمان رقابت‌ها شد. این عنوان آخرین قهرمانی تیم‌های منطقه غرب آسیا در لیگ قهرمانان به حساب می‌آید.

همچنین تیم‌های سوون بلووینگر و کاشیما آنتلرز که امروز به مصاف یکدیگر می‌روند تا فینالیست بعدی این رقابت‌ها را معرفی کنند در فهرست قهرمانان ژاپنی و کره‌ای لیگ قهرمانان قرار ندارند.

نکته جالب توجه اینکه این دو تیم نیز مانند پرسپولیس و السد در مرحله گروهی در یک گروه قرار داشتند.

نظرات